Diş Tedavilerinde Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Diş Tedavilerinde Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Gömük Yirmi Yaş Dişlerinin Çekiminden Sonra Yüzüm Şişer mi?

Eğer dişte kemik retansiyonu varsa yani diş çekilirken kemikle de uğraşılıyorsa belli oranda şişlikler olabilmektedir. Diş hekiminizin önerileri doğrultusunda soğuk kompres uygularsanız bu minimal seviyede olacaktır.

İmplant Ne Kadar Sürede Yapılır?

Her ne kadar cerrahi sonrası hemen protezi yapılan implant tipleri olsa da . Genelde implantlar ortalama 1 saat gibi bir operasyonla çene kemiğine yerleştirildikten sonra üzerinin protezinin yapılması için 2-3 ay kadar beklenir. Bu implant ile çene kemiği arasında bağ kurulması için gerekli olan bir süredir.

İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

Ankara da çeşitli marka implantlar diş kliniklerinde rutin pratikte uygulanmaktadır. Diş implant fiyatları da kliniğe, vakaya kullanılan markaya göre değişmektedir. Diş hekiminiz ağız durumunuza göre en iyi implant türü, ödeme ve taksit seçeneğini size sunacaktır. Muayene olmadan internet üzerinden implant fiyatları araştırmak sizi yanıltabilir. 

Bütün 20 yaş dişleri çekilmeli midir? 20 yaş dişleri ön dişleri sıkıştırıp çapraşıklıklara neden olur mu?

Araştırmalara göre eğer dişlerinizde hiçbir çapraşıklık yok ise 20 yaş dişleri bir sıkıntı oluşturmaz ama kontak noktalarında hafif bozulmalar varsa ve yer darlıkları varsa 20 yaş dişleri mevcut çapraşıklığı arttırabilir. O yüzden eğer çapraşıklığınız varsa, sebepsiz eklem ve kulak ağrılarınız varsa 20 yaş dişlerinizi çektirmeniz önerilir.  Tabi buna doktorunuz karar vermeli. Ben ortodontik tedavi gören tüm hastalarımın yirmi yaş dişlerini genelde çektirtiyorum. Gömük yirmi yaş (20 yaş) dişlerinin çekim ücretlerini diş hekiminize danışmalısınız.

diş tedavileri

Diyabette Diş Tedavisi Olur mu?

Eğer hastanın şeker hastalığı kontrol altındaysa her türlü diş tedavisi, implant ve ortodontik tedaviler yapılabilir. Ama kontrolsüz şeker hastalığında kanama ve iyileşme bozuklukları görülebilir.

Ortodonti, Diş Teli Fiyatları Ne Kadardır?

Bu konuda da bir ortodonti kliniğine muayene olmadan doğru ücreti tespit edemezsiniz. Çünkü her kes, her vaka ve uygulanacak olan aparey ve braket tipine göre fiyat değişmektedir. Ama genel olarak Ankara da porselen şeffaf diş teli fiyatları normal metal tel tedavisine göre biraz pahalı iken lingual yani halk tabiriyle içten gizli tel ücretleri daha yüksek olabilmektedir. Ortodonti tedavisi fiyat, ödeme ve taksit seçeneklerini en iyi hekiminiz sizi muayene ettikten sonra bildirecektir. Bunun haricinde alacağınız her türlü bilgi sizi yanıltır.

Diş ojesi nedir?

Her geçen gün diş hekimliği terminolojisine yeni yeni kelimeler icat edilip katılıyor. Diş ojesi de, diş vidası, yaprak diş, diş eti manikürü gibi bir kelime. Sanırım dişleri çürüklere karşı korumak için dişin üzerine sürülen florlu sealant lara verilen isim. Diş eti manikürü de estetik amaçlı olarak kısa dişlerin etrafındaki diş etinin kesilerek dişin görünen kısmının artırılması işlemi. Ancak fissür sealant ve diş eti manikürü fiyatlarını diş hekiminden öğrenmelisiniz.

Diş Beyazlatma, Gülüş Estetiği Ücretleri Ne Kadardır?

Piyasada bir çok beyazlatma tekniği vardır ve hepsinin ücreti farklıdır.  Gülüş estetiği ise fabrikasyon bir kavram değil herkes için farklıdır. Bu yüzden diş hekiminize muayene olmalısınız.

Amalgam Dolgu Zararlı mıdır?

Amalgam dolgunun zararsız olduğu konusunda bir çok araştırma ve yayın mevcuttur ama zarlı olduğuna dair kayda değer bilgi yoktur. Civa amalgam dolgu içinde ki diğer elementlerle alaşım oluşturarak özelliğini yitirir. Sonuç amalgam sağlıklıdır, kanserojen değildir, güvenli bir dolgudur. Kendi ağızımda bile 7-8 tane var.

Hamilelikte Diş Tedavileri Yapılır mı?

Yapılabilir ama çok acil ve gerekli olmadıkça implant, protez gibi büyük girişimlerden diş çekiminden kaçınılmalıdır. Ama hastanın çok ağrısı varsa rahatlıkla müdahale edilebilir

Zirkonyum, Empress, Porselen Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Diş hekimliğinde her ne kadar Türk Diş Hekimleri Birliğince yayınlanan bir rehber diş fiyat tarifesi olsa da adı üstünde bu rehber bir tarifedir. Her diş hekimi kendine göre bir fiyat uygulayabilmektedir. Bu  ücretler laboratuvar kalitesi, hekimin kliniğine göre değişmektedir.

TÜRK DİŞ HEKİMLERİ BİRLİĞİ REHBER FİYAT TARİFESİNDEN ÖRNEK BÖLÜMLER;

(Tarifenin tamamına TDB resmi internet sitesinden ulaşılabilir)

2-13 Kanal Tedavisi - Tek Kanal (Dolgu Hariç) 83,43 90,11
2-22 Komposit İnley Dolgu (tek yüzlü) 95,17 102,78

3-4

Yer Tutucu (Sabit)

122,12

131,89

4-1

Tam Protez (Akrilik-Tek Çene)

592,80

640,22

4-2

Bölümlü Protez (Akrilik-Tek Çene)

566,14

611,43

4-3

Tam Protez (Metal-Tek Çene)

716,72

774,06

4-4

Bölümlü Protez (Metal-Tek Çene)

702,48

758,67

4-5

Hassas Tutuculu Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç - Tek Çene)

807,86

872,49

4-6

İmplant Destekli Hareketli Protezler

908,33

981,00

5-1

Diş Çekimi

46,74

50,48

5-2

Komplikasyonlu Diş Çekimi

100,68

108,74

5-3

Gömülü Diş Operasyonu

173,47

187,35

5-4

Gömülü Diş Operasyonu (Kemik Retansiyonlu)

187,8

202,90

6-1 Periodontal apse tedavisi 62,40 67,39
6-2 Detertraj (Dii Taşı Temizliği-Tek Çene) 61,17 66,07
6-3 Subgingival Küretaj (Tek Diş) 24,62 26,59
7-11 Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 641,48 692,80
7-12 Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 742,85 802,28
7-13 Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 990,47 1069,71
7-14 Sabit Kapanış Yükseltici Tatbiki (Kısa Süreli) 38,57 41,65
7-15 Lingual Teknikle Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 712,76 769,78
7-16 Lingual Teknikle Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 828,18 894,43
7-17 Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 1104,24 1192,58

Tekrar hatırlatmakta fayda bir bunlar Rehber Fiyatlardır. Diş hekimleri farklı ücretler talep edebilir.

diş tedavisi

Dişlerim Sallanıyor?

Eğer dişlerinizin sallandığını fark ettiyseniz. Diş hekimine başvurmalısınız. Belki dişleri çevreleyen destek dokularınızda çeşitli sorunlar olabilir .  Periodontitis gibi bu diş eti hastalıklarında dişleri çevreleyen kemik dokuda kayıplar ve beraberinde dişlerde sallanmalar görülebilir. Eğer önlem alınmaz ise dişlerinizin kaybı ile bile sonuçlanan hadiseler yaşayabilirsiniz. Diş sıkma, travma gibi durumlarda da dişler sallanabilir. Diş çapraşıklıkları, hijyen bozuklukları bu sıkıntıları arttırır.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

Süt dişleri 5-6 aylıkken çıkıp ortalama 2.5 yaşında tamamlanır. 6-7 yaşlarından itibaren ise genelde ön dişlerden itibaren yavaş yavaş düşüp yerlerini altlarından gelen daimi dişlere bırakırlar. Bu süreç  10-11 yaşına kadar devam eder. Ortalama 7 yaşında çocuğunuzu bir ortodonti uzmanına muayene ettirmeniz tavsiye olunur. Ortodontist dişlerin vaktinde çıkıp çıkmadığını ya da yer darlığı, kapanış bozukluğu gibi bir sorun olup olmadığını kontrol edecek varsa erkenden önlem alacaktır.

Zirkonyum mu iyidir, porselen mi?

Zirkonyum diş renginde olduğu için daha estetiktir ama uzun köprülerde porselen daha dayanıklıdır. O yüzden iyi kavramı vakadan vakaya değişir.

İmplant Fiyatlarını Devlet Karşılıyor mu?

SGK ya da SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı hiçbir sosyal güvenlik sistemi şuan için özeldeki implant ya da, porselen, protez hiçbir diş ücretini karşılamıyor. O yüzden devlet kapsamında implant tedavisi yaptırmak istiyorsanız bir devlet hastanesine, ağız ve diş sağlığı merkezine ya da üniversite hastanelerinin diş servislerine başvurup fikir almalısınız.

Diş Filmleri, Dental X-Ray  Güvenli midir?

Diş filmleri, panaromik, sefalometrik, periapikal filmler genelde çok az radyasyon içerdiği için ciddi bir tehlikesi saptanmamıştır. Hamilelerde de mecbur kalınırsa diş filmleri çekilebilir ama fetusun üstü kurşun önlükle örtülmelidir.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin