Tek Diş Eksikliklerinde Ortodontik Olarak İmplant Yerininin Hazırlanması

Tek Diş Eksikliklerinde Ortodontik Olarak İmplant Yerininin Hazırlanması

Tek Diş İmplantlar İçin Dişlerin Pozisyonlanması

Tedavi Planlaması. Konjenital olarak olmayan, travma veya dental hastalıkla kaybedilmiş, eksik dişlere sahip hastalar için, tek diş implantlar, tercih edilen restorasyon metodudur. Özellikle kayıp ön dişlerin yerleştirilmesinde, komşu dişler çürükse ve full köprü yapmakta kararsız kalındıysa, bu tedavi etkileyici bir seçimdir. İmplantın yer miktarı için 3 önemli durum tanımlanır: implantın kendisi için gerekli yer, estetik ve oklüzyon.

Tek Diş İmplantlar İçin Dişlerin Pozisyonlanması

İmplantın başarılı yerleştirilmesi için, implant ile komşu diş arasında, hem diş hem de interproksimal kemik için yeterli yer olmalıdır. En dar implant, shoulder veya platformda 4 mm genişliğindedir. Düzenli iyileşmeye izin vermek ve papillaya uygun yer sağlamak için implant ile komşu diş arasında yaklaşık olarak 1 mm olmalıdır, bu yüzden en az boşluk 6 mm.dir. Boşluk sadece sırtın kretinde değil, komşu dişlerin kökleri arasında da olmalıdır. İmplantın cerrahiyle köke ve apikal dokulara zarar vermeden cerrahisine izin vermesi için, komşu dişlerin apeksleri yeterince uzak olmalıdır.

Dişler, implant için pozisyonlanırken, final estetiği düşünülmelidir. Genellikle kontrolateral ve komşu dişler, protetik yerleşimin boyutunu belirleyecektir. Lateral keser, santral keserin genişliğinin 2/3?üdür ve dişler bilateral olarak simetriktir. Anterior implantta komşu dişlerle uyumlu gingival konturlar sağlamak, final estetiğin ve özellikle hastada gülümseme sırasında gingival görüntünün belirlenmesinde önemlidir.

Oklüzyon da, yerleştirilecek kronun boyutunu etkiler. Kapanış arktaki dişlerde herhangi bir düzensizlik varsa, örneğin yetişkinlerde yaygın görülen alt keser çapraşıklığında, class I molar ve kanin ilişki sağlamak, daha az ideal implant yeriyle sonuçlanabilir, eğer hasta fazla overjet ve/veya overbite ile bırakılmadıysa. Böyle durumlar basit ilave tedaviden, gereken daha kapsamlı tedaviye dönüşebilir.

Ortodonti Tekniği. Genel olarak, gereken yerin elde edilmesi için plan yapıldıysa ve istenen kök pozisyonlaması yapıldıysa, mekanikler benzerdir ve dikkatli braket yerleşimi ve ankraj kontrolü gerekir. Kron tipinginden daha yavaş oluşan kök hareketi, tedavinin süresini belirleyecektir. İdeal kök yerleşimi sağlamak 6 ay sürer. Ortodontik apareylerin hareketine göre dişlerin angulasyonunu periapikal radyograflarla pekiştirmek iyi bir pratiktir.

Adelosan ve genç yetişkinler için implant yerleştirmenin zamanlaması özellikle önemlidir. İmplantlar, restorasyonları desteklemek için, vertikal büyüme tamamlanana kadar yerleştirilmemelidir. Erkekler için 20?lerinin başı kadar geç olabilir. Kızlardaki vertikal büyüme genelde 15-17 yaşlarında tamamlanır ve implant uygun şekilde yerleştirilebilir. İmplant bir kez yerleştirildiyse, komşu dişin hastanın vertikal yüz yüksekliğinin artmasına bağlı olarak sürmeye devam etmesine rağmen, dişte erüpsiyon olmayacaktır. İmplant ankiloze dişe benzer. İnsizal sınırın seviyesindeki küçük farklılıklar, kron boyu arttırılarak kamufle edilebilse de, eğer komşu diş sürer de implant sürmezse, gingival konturlar düzensiz hale gelecektir. Bu anterior maksiller bölgede gösterişsiz olabilir.

Bir dişini kaybettikten hemen sonra implant yerleştirilen bir hasta, yeni dişsiz bölgedeki alveoler kemik kaybını en aza indirir. Süt dişinin bırakılması, kökleri kısmen rezorbe olmasına rağmen, başarılı implant yerleştirmek için gereken alveoler sırt yüksekliği ve genişliğini korumaya yardım eder.

Kemik miktarı implantın başarısını direk etkiler. O yüzden implant yeri açmak için ortodontik tedavi kısa tutulmamalı ara periapikal röntgenlerle yer durumu sık sık kontrol edilmelidir. Komşu dişlerde kök paralelliği sağlanmalıdır. Yer durumunun kritik olduğu anterior bölgelerde diş çekimli ortodontik tedaviler ve son aşamada çaresiz kalınırsa zirkonyum protezler bile tedavi alternatifleri arasına alınmalıdır.

İmplant yapabilmek için ilk önce ortodonti tedavisi önerildiyse tüm tedavi aşamaları ortodonti uzmanı, implantı yerleştirecek çene cerrahı ve protez uzmanı ile koordineli yürümesi tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Profit

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin