Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

            Öncelikle gülüş estetiği uygulamalarını tek tek açıklamadan bu gülüş estetiği, gülüş dizaynı nedir biraz kavramsal olarak diş hekimliğindeki yerini tanımlamak istiyorum şöyle ki; Diş hekimliği de çağın gereklerine uyarak devamlı olarak kendini yenilemekte, artan materyal ve cihaz teknolojisiyle beraber estetik gereksinimler ile sınırlarını genişletmektedir. Gülüş estetiği ile diş hekimliğinin amacı olan güzel bir gülüşü sağlamak için yapılan tüm işlemler daha derli toplu tek bir kavram altında toplanmıştır.

Diş hekimliğinde kanunen 8 temel uzmanlık dalı vardır .

1- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

2- Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

3-  Endodonti

4- Ortodonti

5- Pedodonti

6- Periodontoloji

7- Protetik Diş Tedavisi

8- Restoratif Diş Tedavisi

            Gülüş dizaynı bir uzmanlık dalı değildir ama mesela gülerken diş etlerinin çok fazla gözüktüğünden şikayetçi, gummy smile i olan bir hastamızın tedavisinde. Ortodonti uzmanı diş telleri ile dişleri intrüze edip yani gömüp bu problemi azaltabilecek, periodontoloji uzmanı gingivektomi pembe estetik halk arasında diş eti manikürü bile dendiğini duydum ile diş etlerini kesip görünen miktarı azaltabiliecek, protez uzmanı dişte başka sorunlar da varsa lamine, zirkonyum, e ?max, empress gibi protetik işlemlerle dişin kron boyunu arttırıp azaltabilecek, ya da botox, ters vestibülasti gibi cerrahi işlemler yapılabilecektir. Diş hekimi problemin şiddetine, sorunun kaynağına ( iskeletsel mi, dişsel mi, gibi) bunlardan bir ya da bir kaçını uygulayarak problemi çözmeyi deneyecektir. Biz buna şimdilerde genel olarak gülüş estetiği ya da gülüş dizaynı yapan hekime de estetik diş hekimi diyoruz. Ama dediğim gibi  resmi olarak kozmetik diş hekimi ya da estetik diş hekimi yoktur böyle bir uzmanlık dalı da yoktur.

            Yine başlamadan en çok merak edilen ve soru ise ' Hocam gülüş tasarımı yaptıracağım fiyatı ne olur? Gülüş dizaynı fiyatları ne kadardır gibi haklı olarak fiyat soruları. Yazı boyunca her bir gülüş tasarımı uygulamasının rehber olsun diye TDB ye göre ortalama ücretini vereceğim ama şunu asla unutmayın diş hekiminize muayene olmadan alacağız her türlü fiyat bilgisi sizi yanıltır. Şöyle ki zirkonyum bir diş fiyatına A diş hekimi 1500 TL derken B diş hekimi 3000 TL ya da bir başkası 1000 TL diyebilir. Bu düşük fiyatlının kalitesiz ya da yüksek fiyatlının çok estetik olduğu manasına gelmez.

            Şimdi bu genel bilgilerden sonra tek tek gülüş estetiğine yönelik uygulamaları ve tabi en çok merak edilen gülüş estetiği fiyatları hakkında bilgiler vermeye çalışalım. Umarım ilgilenenlere faydalı olur.  

 

Ortodonti ile Gülüş Tasarımı

Ortodonti ile Gülüş Tasarımı

            Ortodonti çocuklarda çene yüz sisteminin gelişimi, maloklüzyonlar ve tedavileri ile ilgilense de erişkinler de gülüş estetiğini sağlamaya yönelik önemli bir diş hekimliği uzmanlığıdır.

            Gülüş sorunları oluşturan temel ortodontik ile tedavi edilebilecek en sık karşılaşılan sorunlar; Diş çapraşıklığı, Dişler arası aralık ( diastema ), Yamuk dişler, Fırlak Dişler, Çene geriliği, Çene Öndeliği, Gummy Smile ( gülerken diş etlerinin fazla gözükmesi) sayılabilir

            Tedavide kullanılan temel ortodontik aygıtları ise ;

Diş Telleri; Ortodontik tedavilerin en çok kullanılan temel tedavi aygıtıdır. Metal , klasik diş telleri olabileceği gibi. Diş renginde görünmez seramik diş telleri ya da içten gizli diş teli dediğimiz lingual diş telleri olabilir.  Dişlerin üzerine sabit yapıştırılarak kullanılırlar. Her ne kadar zor gibi gözükse de alıştıktan sonra en kolay ve etkili yöntemdir. Diş telleri fiyatları kullanılan malzemeye ,hekime , tedavinin cinsine göre çok değişiklik gösterir. 2020-2021 için TDB nin rehber fiyat tarifesine göre ortalama alırsak 8000-12000 Türk Lirası arası değişmektedir. Ancak hemen uyarmalıyız ki diş hekiminize muayene olmadan alacağız her türlü fiyat ve tedavi yöntemi yanıltıcı olabilir. Lütfen sağlıklı bilgi edinmek adına muayene olmaktan kaçınmayın.

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi; Son zamanların moda tedavi yöntemi, şeffaf plaklar ile telsiz ortodontik tedaviler yapmak mümkün oluyor diş tellerine nazaran maliyetli tedaviler. Bazen plakları tak çıkar hastaya sorun olabiliyor. Bazı komplike vakarı tedavi etmek mümkün değil. Ama estetik avantajları, randevu azlığı gibi kolaylıkları sebebiyle tercih ediliyor. Invisalign, orthero, e-aligner, digiortho gibi markalar halihazırda Türkiye de en çok kullanılan markalar. Şeffaf plaklar ile tedavi ücreti normal tellerden biraz daha pahalı olarak ücretlendiriliyor. Alt üst çene için tedavi fiyatları genelde 15.000 TL üzerinde. Kesin ücret bilgisi için ortodonti uzmanınıza muayene olmalısınız.

 

Periodontoloji İle Gülüş Tasarımı

 

Periodontoloji İle Gülüş Tasarımı

            Periodontoloji gülüş tasarımına yoğun katkısı bulunan bir diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Genel olarak dişlerin çevre dokuları diş etleri ile ilgilenir.

            Yaşla birlikte değişse de gülüş estetiğinde gülerken diş etlerinin 1-2 mm gözükmesi istenir bundan daha fazla gözüken durumlar gummy smile olarak adlandırılır. Gummy smile tedavisinde gingivektomi dediğimiz ( halk arasında diş eti manikürü denildiğini duydum ) diş etlerinin kesilmesi, reverse vestibulasti dediğimiz içten dudak ve diş eti birleşiminin aşağı alınması  ( böylece gülerken dudaklar fazla açılmaz ve diş etlerinin gözükmesi kamufle edilir), botoks uygulamaları problemin şiddetine göre tercih edilebilen yöntemlerdir. Çok şiddetli vakalarda ortodonti ve ortognatik cerrahi düşünülebilir. Gummy smile tedavisi için tek dişte uygulanan gingivektomi fiyatı TDB 2021 e göre 255 TL dir.

            Diş etleri sağlıklı bireylerde gül kurusu renginde olup dişe sıkıca yapışıktır . Diş etlerinin bu görüntüsü gülüş estetiğini tamamlar. Eğer diş etlerinde kanamalar şişlikler varsa bu hem sağlık açısından bir sorun hem de dişlerimiz ne kadar güzelde olsa görüntüyü bozan bir etken olarak karşımıza çıkacaktır. Periodontoloji bu tarz sorunlarda da gerekli tedaviyi yaparak gülüş tasarımına önemli katkılar yapar.

 

Protetik Diş Tedavisi ile Gülüş Tasarımı

Protetik Diş Tedavisi ile Gülüş Tasarımı

            Protetik diş tedavisi diş hekimliğinde yapılan her türlü protez işlerini kapsayan bir uzmanlık dalıdır. Zirkonyum, Porselen, Lamine , Empres gibi diş kaplamaları , implant üst yapıları ( overdenture, all in four) , hareketli protezler, horlama protezleri protetik diş tedavsininin alanı içine giren belli başlı uygulamalardır.

            Gülüş tasarımı ve digital gülüş dizaynı işlemlerinin önemli bir yerini tutarlar. İster tek dişin ister tüm diş ve ağızların rengini, şeklini, parlaklığını dilediğince değiştirme şansına sahip oluruz. Tek dezevantajı çok güzel gözükseler de suni şeylerdir ve yapım aşamasında yer sağlamak için dişin orijinal dokusunun bir kısmı ya da büyük çoğunluğu aşındırılır artık ömür boyu bu tarz kronları kullanmak ve belli senelerle değiştirmek zorundasınız.

            Laminete Veneer de dişin sadece yüzeyel bir tabakası aşındırılır TDB ye göre 2021 fiyatı 2250 TL civardır. Seramik, zirkonyum ve empress gibi uygulamalarda ise dişin tamamına müdahale edilir. Yine TDB ye göre 2021 de empres tam seramik kron 2160 TL metal destekli seramik kron ise 930 TL dir.

 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ile Gülüş Tasarımı

 Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ile Gülüş Tasarımı

            Cerrahi girişimler gülüş tasarımında birçok alanda kullanılmaktadır. Diş eksikliklerinin tamamlanmasında ( dental implantlar ), gummy smile da çeşitli cerrahi müdahaleler gülüş estetiğini direk etkiler. Bazen alveol kalınlaşması cerrahi olarak düzeltilerek görünüm ciddi manada değiştirilebilir.

            Çene cerrahisini gülüş tasarımına en önemli etkisi ortognatik cerrahi dediğimiz çene ameliyatları kısmında olmaktadır. Bu ameliyatlarla hem dişsel kapanışta hem de hastanın profilinde ciddi değişimler elde edilebilmektedir.

            TDB 2021 e göre Kemik içi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 2690 TL dir. Doğru fiyat bilgisi için muhakkak diş hekiminize muayene olmalısınız.

 

Konservatif ve Endodontik Tedaviler İle Gülüş Tasarımı

Konservatif ve Endodontik Tedaviler İle Gülüş Tasarımı

            Bazen çok dışarıda malpoze bir dişi gülüş tasarımında ark içine almak için kronlama öncesi yapılacak olan bir kanal tedavisi gülüş tasarımın bir parçası olabilir ama endodontik ve konservatif tedavilerde en çok kullanılan gülüş estetiği işlemi 'dental bonding' de denilen anterior dişlere uygulanan estetik kompozit uygulamalardır.

            Bonding işlemeri ile kırık ön dişler, ayrık dişler, diastemalar, vaka uygunsa basit diş çapraşıklıkları tedavi edilebilir. Yine renklenmiş, düzensiz dişler kompozit lamine ile estetik bir görünüme kavuşturulabilir.

            Bonding ile tek seansta klinikte her hangi bir laboratuvar işlemi gerekmeden hızlı ve kabul edilebilir estetik sonuçlar alınabilir. Dişte bir hasar, çürük, renklenme yoksa dişe herhangi bir zarar vermeden, madde kaybı oluşturmadan yapılır bu sayede dişin orijinalliğinin korunması en büyük avantajlarından biridir. İşlem limitlerinin sınırlı olması, mesela bir seramik lamineye göre daha göreceli bir estetik ve dayanıklılık sunması eksi yönleri olarak düşünülebilir.

            2021 TDB Rehber Fiyat Tarifesine göre Direkt Kompozit Laminate Restorasyonu 350 TL, Bonding işlemini içine sokabileceğimiz Kompozit dolgu fiyatı boyutuna göre yine TDB ye göre 305 ile 470 TL arası değişmektedir. Ama her zaman hatırlattığımız gibi doğru fiyat bilgisini ancak diş hekiminize muayene olduktan sonra sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin