Ankara'daki Ortodonti Uzmanları

Ankara'daki Ortodonti Uzmanları

Yazının başlığı biraz ilginç oldu  Ankara'nın en iyi ortodonti uzmanı ya da Ankara'da iyi bir ortodontist tavsiye eder misiniz? Ankara'da ki en iyi ortodontistler? Ankara da en uygun  fiyatlı ortodontistler. Bunlar internette arama motorlarında bir ortodontik tedaviye ihtiyaç duyup da kendisine ortodontist arayan hastaların ya da ailelerinin en çok kullandığı kelimeler. Dikkat ederseniz hepsinin başında hep 'En' yada 'İyi' var.

İnternet dünyasının çok geliştiği bu çağda hastalar bu şekilde ortodontist aramaları belki normal karşılamak gerekir ama reklam ve internet dünyasında kendi kriterlerine uygun bir doktor bulmaları biraz şansa kalmış bir şey. Çünkü yanıltıcı ve reklam içeren bir çok unsur internette yer alıyor maalesef. Kafa karıştırıcı ve hiçbir gerçekliği olmayan bilgilerde bir hayli fazla.

Ayrıca ' iyi doktor 'kavramı da biraz sorunlu bir kavram yani neye göre iyi. İşinde mi çok iyi, ortodonti kliniğinin imkanları mı çok iyi, kişiliği mi çok iyi? Tedavi ücretleri mi çok iyi? Zaten bir hekiminin belli kriterleri sahip olması gerekiyor iyi diye nitelenen kriterler zaten  her hekimin sahip olması gereken nitelikler. Bir doktor zaten olması gerektiği gibi davrandığı için iyi denilmez.

Normali bu her doktor  işini empati yaparak layıkıyla yaptığı gibi kurallara da uyması lazım o yüzden bence iyi hekim yerine sadece hekim mi diye sormak gerek. Onun haricini zaten düşünmek bile istemiyorum.

Sitemde daha öncede belirttiğim gibi ortodontik tedaviler bunun içine lingual ortodontik tedaviler içten diş teli, şeffaf plaklarla ortodontik tedavi görünmez diş telleri apareylerle olan tedaviler hepsi işin içine giriyor. Zor tedavilerdir ve bir çok hastanın yaşamlarında hadi olmadı yeniden yaptırayım diyecekleri şansa vakte ve imkâna bir daha sahip olmadıkları tedavilerdir. O yüzden doktorunuzdan emin olmanız son derece önemlidir. Çünkü maalesef ve maalesef 2-3 haftalık kurslarla olayın mekaniğini ve mantığını bile kavrayamadan tamamen maddi sebeplerle ortodontik tedavi yapmaya çalışan diş hekimi meslektaşlarımız mevcut.

İkinci konu ise ortodontik tedavilerin süresi ve maaliyeti. Bunlar tartışmasız maliyetli tedaviler ve SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK gibi sosyal güvenlik kurumları bir çok olguda özelde yapılan ortodontik tedavileri karşılamıyor. Ve devlette de bir hayli sıra mevcut şu an için maalesef. O yüzden ortodontik tedavi imkanınız varsa bunu iyi değerlendirmeniz gerekli.

Tüm bunlar yani tedavi süresi, maliyeti, tedavinin hassasiyeti düşünülünce internetten rastgele ' Ankara en iyi ortodonti uzmanı yada Ankara ortodonti tavsiye' diye aratıp sonra tedaviye başlamak biraz mantıklı gelmiyor. O yüzden size en az 2 doktordan ortodonti için muayene randevusu alıp tavsiye almanızı şiddetle öneriyorum. Ankara'da devlet kurumları dahil. En az 300-400 tane ortodonti uzmanı ve asistanının olduğu düşünülürse muayene olmak için ikiden fazla ortodontist bulmakta zorlanacağınızı zannetmem. Ayrıca birçoğu da muayeneden ücret talep etmiyor. Devlette zaten ortodonti muayenesi ücretsiz. Türk ortodonti derneğinin resmi internet sayfasına girerseniz de orada ana sayfada ortodontist arama motoru mevcut. Doktorunuzun ortodonti uzmanı olup olmadığını oradan kontrol edebilirsiniz.

Tabi hastalarımız şuna da unutmamalı ki her ortodonti uzmanının tedavi yaklaşımı aynı olmayabilmektedir. Sonuç ve amaç ideal arklar ve bir kapanış olsa da her ortodontist aynı yasta için farklı teknikler ve tedavide farklı yaklaşımlar sunabilmektedir. Bu ortodonti uzmanının kullandığı teknik alışkanlıkları ve eğitimiyle ilgilidir. Örneğin bazı ortodontistler az da olsa tüm çapraşıklıkları daimi diş çekimi yaparak düzeltirken  bazıları diş çekmeden azı dişlerini distalize ederek yani arkaya doğru ittirerek yer sağlayıp tedavi edebilmektedirler. Ortodonti de diş çekimi mümkündür  ve bir tedavi yöntemidir. Bu diş çekiminin yanlış olduğuyla ilgili değil tedavi teknikleri arasından ki farklılıktan kaynaklanmaktadır.  Tedavi bittiği zamanda ortodontik amaçlı çekilen tüm dişlerin yerleri kapatılacak her hangi bir çekim boşluğu kalmayacaktır.

Uzun lafın kısası tedaviye sadece maliyete ve rastgele internetten edindiğiniz bilgilere bakarak karar vermeyin. Hekiminizin bu konundaki tecrübelerinden emin olun.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin