Invisalign Şeffaf Plaklarının Limitleri

Invisalign Şeffaf Plaklarının Limitleri

Şeffaf plak tedavileri artık günümüz ortodonti bilimimde artık klasik ortodontik tedavi yöntemleri yanında kendine ait bir yer edindi.

            Bazı vakalarda diş telleri ile tedavi hasta ve hekime avantaj sunarken, bazı vakalarda şeffaf plaklar ile tedaviler çok daha avantajlı olabilmekte bazı vakalarda da şeffaf plaklar ve diş telleri kombine olarak kullanılabilmektedir.  Diş telleri ve plakların arasındaki temel fark diş tellerinin dişi çekerek plakların ise iterek düzelttiği biomekanik farktır.

            Günümüzde şeffaf plaklar bu kadar yaygınlaşmışken peki, şeffaf plaklar ile her şiddette ortodontik sorun düzeltilebilir mi? Şeffaf plakların limitleri nedir? Diş tellerinden daha çok mu etkilidirler? Şeffaf plaklarla olan tedaviler daha mı kısa sürer? Bu yazımızda hastalarımız ve ilgili hekimler için Invisalign şeffaf plakları özelinde şeffaf plakların limitleri, diş tellerine göre artı ve eksilerini derlemeye çalıştık.

Invisalign Şeffaf Plakları nedir?

            Invisalign şeffaf plakları bir seri düzeltici plaktan meydana gelir. Transparan, 1 mm den ince plastik bir materyaldir, patentli bir üründür. CAD-CAM laboratuvar teknikleriyle şekillendirilir. Her bir plak yaklaşık dişleri 0.25-.03 mm hareket ettirecek şekilde üretilir, hasta hekiminin belirleyeceği periyotlarda plaklarını değiştirir. Günde 20-22 saat kullanılmaları gerekir .

Invisalign Şeffaf Plaklarının Başarılı Olduğu Vakalar Nelerdir?

            Invisalign şeffaf plakları yapılan araştırmalar neticesinde en çok 5 mm kadar olan diş çapraşıklıkları, yine 5 mm kadar olan diş arası boşlukları (diastema), iskeletsel olmayan darlıklar, intrüzyon denilen dişi çene kemiğine doğru gömme hareketi ve bu hareketle tedavi edilebilecek açık kapanış ve derin kapanış sorunlar, diş teli tedavisi sonrası görülen basit ve orta dereceli geri bozulmaların tedavisi. Yine ankrajın önemli olduğu vakalarda iyi bir ankraj kontrolü sunarlar. Molar distalizasyonunda da son derece başarılıdırlar.

Invisalign Şeffaf Plaklarının Zorlandığı Vakalar Nelerdir?

            5 mm üstü diş aralıkları ve boşlukları, iskeletsel yetersizlikler, sentrik ilişki ve okluzyon uyumsuzlukları, 20 derece üstü rotasyonlu dişler, iskletsel open bite, dişlerin boyunu uzatma ( extrusion). 45 derece üstü yatmış dişler, çok kısa kronlu dişler, çok fazla eksik dişin bulunduğu vakalar, Şeffaf plaklar ile tedavisi zor vakalardır. Bu tip vakalar illa şeffaf plaklar ile tedavi edilmek isteniyorsa tedavi , Marphe, RPE , mini vidalar , segmental braketler, elastikler gibi geçici yardımcı tedavi araçları ile desteklenmeli ya da aşama aşama tedavi edilmelidir.

Invisalign Şeffaf Plaklarında Tedavi Süresi Ne Kadardır?

            Invisalign sistemlerde hekimin tedavi planına göre tedavi süresi çok farklılık göstermektedir, örneğin 3-4 dişi aynı anda hareket ettirmekle dişleri sıralı şekilde tek tek hareket ettirmek aynı vaka da bile tedavi süresini 20-30 hafta değiştirebilecektir. Bunu ortodonti uzmanınız invisalign yazılımı üzerinde sizin tedavi ihtiyacınıza göre karar verecektir.

            Yine periodontal bir hastalığınızın olup olamadığı, plağı düzenli kullanıp kullanmadığınız, dişlerinizin anatomisi ( geniş ve büyük dişler plaklarla kolay hareket eder) tedavi süresini etkileyecektir.

            Diş telleri mi daha hızlı şeffaf plaklar mı? Sorusunu da yukarıda belirttiğimiz çerçevede değerlendirmek lazım. Vakaya göre tamamen değişiyor bazı vakalarda diş teller ile hızlı bir sonuç alınırken bazı vakarda şeffaf plaklar tellere göre gerçekten çok daha hızlı. Ama şeffaf plakların diş tellerine göre çok daha kontrollü olduğu ve çok daha ayrıntılı tedavi planları oluşturulabildiği bir gerçek.

Invisalign Şeffaf Plakları mı? Diş Telleri mi? Hangisini tercih etmeliyim?

            Bu soruda tamamen size, beklentilerinize bütçenize ve ortodontik probleminizin şiddetine bağlı olarak değişecektir.

            Genellikle plak tedavileri diş tellerine göre oldukça pahalı bir tedavi seçeneğidir. Çok daha fazla bir ücretinin olması daha iyi gibi bir algı oluştursa da öyle düşünmemek gerekir. Üretim maliyetleri, invisalign şeffaf plaklarının kişiye özel tamamen yurtdışında üretilip ithal geldiği düşünülürse bu fark daha kolay anlaşılabilir.

            Tedavi tercihinizi de estetik değerlerinize göre ( invisalign sistem neredeyse çok az fark edilir ), kullanım tercihinize göre ( diş telleri sabit, plaklar yemek yerken çıkarılmalı), vakanın zorluk derecesi ve türüne göre, ortodontistinizin önerilerine göre ,fiyata göre, kontrollere gelebilme durumunuza göre ( invisalign şeffaf plak sistemlerinde sık kontrole gelemeyen hastaları uzaktan takip etmek çok daha kolaydır ) karar vermelisiniz.

            Sonuç olarak invisalign şeffaf apareyleri hastalara gerçekten estetik, konforlu bir ortodontik tedavi süreci ve hijyen kontrolü sunmaktadırlar. Buna karşılık bazı vakalarda yersiz kalsalar da yardımcı tedavi araçlarıyla desteklenerek çoğu vaka tedavi edilebilmektedir.  

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin