Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları ve Tedavi Paketleri

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları ve Tedavi Paketleri

Invisalign ticari bir marka olup ilk şeffaf plaklarla ortodontik tedavi sistemidir. Dünya çapında oldukça yaygın global bir markadır. Tedavi protokolleri bizde nasılsa başka bir ülkedeki invisalign uygulayıcısı bir hekim de de temel olarak aynıdır.

            Şeffaf plak tedavisi gittikçe popüler hale gelmekte ve bir çok ortodontik tedavi hasta adayının dikkatini çekmektedir. Bu ilgi arttıkça da devamlı olarak gerek sosyal medya ya da telefon üzerinden, Hocam invisalign ücreti ne kadar, diş teli kaç para, taksit oluyor mu gibi fiyat soruları ve genel bilgi soruları da artmakta.  Bu yüzden bu hastaların günümüz yoğun temposu içinde muayene için vakitleri olmadığını düşünerek ortalama bir bilgi edinip kıyaslama yapmaları adına bu yazıyı hazırladım ancak şeffaf plak ve invisalign ücretleri konusunda ortalama bir fikir oluşsun diye  diye verdiğim fiyat bilgisi örnekleri temel olarak 2022 Türk Dişhekimleri Birliği fiyatları rehber alınarak verilmiş olup, hekime , kliniğe, şehre, markaya  ve en önemlisi sizin vakanıza göre ciddi farklıklar gösterebilir. O yüzden doğru fiyat bilgisi ve tedavi seçenekleri için muhakkak diş hekiminize muayene olmalısınız)

            Artan estetik gereksinimler ve sabit ortodontik tedavinin adı üstünde dişlerin üzerinde sabit olmasının getirdiği güçlükler birçok hastayı invisalign gibi şeffaf plaklarla ortodontik tedaviye itmektedir. Genel olarak invisalign tedavisi önündeki en büyük güçlüklerin başında sabit ortodontik tedavilere kıyasla maliyet yüksekliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

            Şöyle ki Türk Diş Hekimleri Birliği 2022 tavsiye edilen rehber ücret tarifesine göre ortalama olarak antero-posterior ilişkinin değiştiği sınıf 2 bir ortodontik problemin tedavisinde klasik braketlerle ortodontik tedavi 18-20.000 TL civarı tutmak ta iken şeffaf plak tedavisi 35-38 Bin Türk Lirası civarı tutmaktadır.

Yeni hiç kafa karıştırmadan oran olarak değerlendirirsek şeffaf plak tedavisi , klasik braketlere göre ortalama 1.5-2 kat daha pahalı rahatlıkla diyebiliriz.

( 2022 TDB ye göre ağır şeffaf plak tedavisi 16.200 TL plak ücreti hariç ve üretici firmaya göre değişebilen en fazla plağın gerekli olduğu ortalama plak ücreti ilave edilmiştir)

(Yine 2022 TDB ye göre alt üst çene braket, molar bant, ark teli , pekiştirme tedavisi ve aygıtlarını içeren, ekstra olabilecek tedavi aygıtlarını içermeyen klasik bir Angle sınıf 2 ortodontik tedavi hesaplanmıştır ).

            Toplum olarak bir şey kalitesini hep fiyatla kıyaslama alışkanlığımız olduğu için şunu da yeri gelmişken belirtmek istiyorum şeffaf plak tedavisinin normal braketlerden 1.5 ? 2 kat pahalı olması iki kat daha iyi olduğu anlamına gelmiyor.  Bu tamamen üretim maliyetleri ile ilgili.

 

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Paketleri,

            Invisalign sisteminde ülkemizde genel olarak express, lite, moderate ve comprehensive olmak üzere 4 temel tedavi paketi bulunmaktadır. Bu paketlerde plak sayısı farklı olduğu için doğal olarak ücretleri de farklıdır. TDB 2022 ye göre vakanın şiddetine göre 7250 TL ile 16200 TL arası değişmektedir ( plak ücreti hariç ). Hangi gruba girdiğinize ve hangi çenenin tedavi edileceğine sizi muayene ettikten sonra ortodonti uzmanınız karar verecektir.

Express invisalign paketi,

Maksimum 7 plak ile tedavi edilebilecek basit çapraşıklıklar, diş aralıkları  ya da daha önce ortodontik tedavi görmüş ama sonradan ufak bozulmaların olduğu vakalarda tercih edilebilir.

Lite invisalign paketi,

Maksimum 14 plak ile tedavi edilebilecek kapanışı normal çapraşıklıklar ve diş arası boşlukları

Moderate invisalign paketi,

Maksimum 20 plak ile tedavi edilebilecek orta şiddetteki vakalar

Comprehensive invisalign paketi,

Plak sayısında bir sınırlamanın olmadığı invisalign paketidir. Çene ilişkisi bozuk, orta ve ağır vakalar bu gruba girer. İstenildiği kadar plak sipariş edilebilir.

( Invisalign dilediği zaman paket ve içerikleri değiştirebilir )

            Ayrıca invisalign tedavi sisteminde ağızında hem süt hem daimi dişlerin bulunduğu mix dentisyon dediğimiz çocuk hastalardaki problemler özellikle bu yaşlarda sıklıkla görülen alt çene gerilikleri için fonksiyonel tedavi uygulayabilen invisalign first isimli paketi de ülkemizde çocuk hastalar için tercih edilmektedir.

            Dr. Enver Akın Özkan Ankara Ortodonti Uzmanı

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin