Şeffaf Plaklarla Ortotontik Tedavi (Telsiz Ortodonti)

Şeffaf Plaklarla Ortotontik Tedavi (Telsiz Ortodonti)

Şu sıralar görünmez diş telleri gibi bir kavram oluştu bunu bazı hastalar  lingual ortodonti dediğimiz dil tarafından yani dişlerin iç tarafından takılan diş tellerini ifade etmek için kullanırken bazı hastalar seramik diş renginde olan diş braketlerini anlatmakta kullanıyor. Ama çoğunlukla Ankara'da ortodonti hastaları arasında termoplastik, şeffaf plaklarla dişlerdeki çapraşıklıkları tedavi etmekte yöntemini anlatmakta kullanılıyor bu ifade.

Öncelikle şunu söyleyeyim bu yöntemi tesadüfen 1990 lı yıllarda Zia Chishti isimli bir bilgisayar bilimcisi ortodontik tedavisi esnasında verilen pekiştirme aygıtlarının dişleri düzelttiği tesadüfen fark edince böyle bir yöntem aklına geliyor sonra çeşitli kurumlarca geliştirilerek 1999 yılından itibaren Amerika'da kullanılmaya başlıyor ve bazı vakalarda görünmezliği nedeniyle normal diş braketlerine alternatif olabilen bir ortodontik tedavi yöntemi olarak ortodonti tedavi merkezlerinde  yavaş yavaş kullanılmaya başlıyor. 

İlk şeffaf plaklarıyla üretilen bu sistem Invisalign adıyla uygulandı daha sonraları bu tedavi yönteminin popüler olması ile birlikte orthoclear, clear aligners, aligners gibi başka firmalarda başka isimlerle benzer sistemler oluşturdular. Sonuçta bunların hepsinin fiyatları ve sunumları farklı farklı olsa da yöntemleri üç aşağı beş yukarı hemen hemen aynıdır.

telsiz ortodonti

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Aşamaları;

 1. Hasta ortodonti uzmanına başvurur. Hekim hastanın bu tedavi için uygun olup olmadığını değerlendirir. Gerekirse ölçü ya da 3d dental görüntülerini alarak firmayla konsülte edebilir. Burada önemli olan hekimin bu konuda tecrübeli olmasıdır. Bazen Ankarada görünmez diş telleri diye bu işi mucizevi bir tedavi şekilde pazarlayıp sonuçta hüsranla biten ve yüksek fiyatlar ödeyen bir çok vakayla karşılaşıyoruz bu genelde işi bilmeden maddi kazanç elde etme arzusuyla olabilmekte maalesef.
 2. Eğer invisalign için uygunsanız hekiminiz size tedavi süresi ve kaç plak olacağı konusunda bilgi verir. Ve 3d imaj ya da ölçüleriniz alınır. Sonra plaklarınız yapılıp gelir. Bu plak sayısı vakaya göre değişmekle birlikte  30 plak sayısına kadar çıkabilir.
 3. Hastalar bunu genelde 2 haftalık sürelerle takar. 2 hafta da bir plaklar değiştirlir.
 4. Orotodontist bazen dişler arasında stripping dedğimiz hafif aşındırmalar yapabilir.
 5. Tedavi bittiğinde de hasta vakaya göre geceleri pekiştirme amaçlı belli bir süre daha plakları kullanabilir ya da lingual retainerlar yapılabilir.

clear aligner

Avantajları;

 1. Genellikle görünmezdirler. İlk haftadan sonra aile fertleri dahil kimse far etmez.
 2. Konforludurlar. İhtiyaç halinde hasta tarafından rahatlıkla çıkarılabilirler.
 3. Güvenlidirler. Diş etlerine zarar vermezler, yaralanmalara neden olmazlar.
 4. Braketlerin aksine hasta plakları çıkarabildiği için ortodontik tedavi esnasında istediği her şeyi yiyebilir.
 5. Tedavi esnasında dişler sararmaz. Hasta istediği gibi dişlerini fırçalayabilir.

Dezavantajları;

 1. Limitleri bellidir her ortodontik vakada olmaz.
 2. Sorumluluk gerektirir. Dişlere yapışmadığı için inisiyatif hastadadır. Hastanın isteyip takması gerekir.  Yoksa tedavi sıkıntılı ilerler.
 3. Fiyatı bazen daha pahalıya mal olmaktadır.
 4. Dişlerin arayüzlerinden aşındırma gerektirebilir.

invisalign

Sonuçta hastaların çok bilinçli olması gerekmektedir. Biz ortodontistler 5 senelik bir diş hekimliği eğitiminin üzerine en az 4 senelik bir doktora ya da uzmanlık eğitimi almaktayız. Piyasada; Dişleriniz telsiz braketsiz 3 ay da düzeltilir?,  Artık braket takmaya gerek yok? Görünmez şeffaf diş telleri ile tedavi, Sadece geceleri plak takarak diş çapraşıklığınızı düzeltiyoruz? gibi hastaların tedavi süresi, ortodontik tedavide fark edilmezlik gibi hassas noktalarına hitap ederek maddi kazanç elde etmeye çalışan diş hekimleri ya da bu üretici firmalar ve ortodonti labaratuvarları tarafından yanıltılan diş hekimleri mevcut.  Eğer her hasta telsiz braketsiz şeffaf plaklarla tedavi edilebilseydi bizde hastalarımızı braketlerle uğraştırmazdık değil mi?

orthoclear

Ortodontik tedaviler kişinin ömründe sadece bir kere fırsat bulabileceği ciddi tedavilerdir. O yüzden doktorunuzun yetkinliğinden emin olmalısınız. Ankarada bir çok ortodonti tedavi merkezi ve ortodonti doktoru mevcut ama aynı zamanda 2-3 aylık kurslarla ortodonti tedavisi yapmaya çalışan bir çok art niyetli insanda mevcut.  Burada yanlış anlaşılmasın ben genel diş hekimleri orotodontik tedavi yapmasın demiyorum sadece hasta kaçırmamak gibi maddi kaygılarla eğer bilmiyorsa tedavi yapmasın diyorum. Çünkü diş hekimliği öğrenciliğinde üniversitelerde ortodonti eğitimi çok iyi verilmemekte kişinin kendini çok iyi yetiştirmesi gerekmektedir.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin