Ortodontide Dişler Arasından Aşındırma

Ortodontide Dişler Arasından Aşındırma

Ortodontik tedavilerde yer sağlamak amaçlı olarak dişlerin arasından çeşitli tekniklerle madde kaybı yapmak olarak tanımayabileceğimiz bir diş teli tedavisi tekniğidir.

İlk başta ortodonti uzmanınız size dişlerin arasından belli oranlarda aşındırma yaparak dişlere yer sağlayacağız demesi size biraz ürkütücü gelebilir. Ama ortodonti de 3-5 mm çapraşıklıklara kadar bu yöntem kullanılmakta ve uygun şartlar altında yapıldığında dişlerin sağlığını tehdit edecek bir durum oluşturmamaktadır.

Aşındırma işlemi dişlerin mine tabakası dediğimiz dış en sert koruyucu tabakası içinde kalmaktadır. Gerekirse hekim ilave flor uygulamaları ile bu işleme maruz kalan yüzlere ilave koruma da sağlayabilmektedir.

Özellikle günümüzün moda tedavilerinden şeffaf plaklarla yapılan diş tellerinin kullanılmadığı telsiz ortodontik tedavilerde yer sağlamak için fazla seçenek olmadığından sıklıkla baş vurulan bir yöntemdir.

Frez, disk, abraziv striplerle yapılan interproksimal reduksiyon hastanın tüm tedavi planına dahil edilebilir. Bu prosedürü karışık dişlenme döneminde başlatmamaktayız. Erken tedavi gören birçok hastada tam olmasa da kısmen, tedavi öncesi diş-boyut/ark-boyut uyuşmazlığı eliminasyonu elde edilir. Daimi dişlerin erupsiyon zamanında 2-4 mm rezidüel çapraşıklık var ise, diş kütlesini azaltmak ve böylece daimi dişlerin uygun şekilde sıralanmasını sağlamak için interproksimal reduksiyon kullanılabilir.

Mandibuler anterior dişlerin hafif çapraşıklığı stratejik momentlerde süt dişlerinin mezial kısımlarının kaldırılmasıyla düzeltilebilir. Süt dişlerinin möllenmesi abraziv tarafı daimi diş tarafında olmayacak şekilde yerleştirilen bir tek tarafı elmas strip yoluyla kolaylaştırılabilir. Strip daimi dişi hasardan korur ve pürüzlü yüzeyin kaymasını engeller. Uzun, ince elmas frez, yüzeyine rehberlik eder ve pürüzsüz yüzeyi süt diş yapısının kontrollü kaldırılmasına izin verir.

Keserlerin sıralanması için yer, bitişik süt kaninin mezial yüzeyinden madde kaldırılmasıyla elde edilir.Benzer şekilde süt I.molarların mesial yüzeyinin striplenmesi süren daimi mandibuler canin için de yer hazırlar. Mandibuler ikinci süt moların mezial yüzeyinin reduksiyonu birinci premoların sürmesine izin verir ve ikinci premolar daimi birinci moların mezial migrasyonu olmadan sürebilir. Bununla beraber yer korunmasının benzer bir paterni mandibular lingual holding ark yoluyla da elde edilebilir.

Özetle halk arasındaki tabiriyle yamuk çapraşık dişleri düzeltmek için ortodonti de sık kullanılan bir yer sağlama tekniğidir.

Kaynak; Mc Namara

 

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin