Invisalign Şeffaf Plakların Bakımı İçin İpuçları

Invisalign Şeffaf Plakların Bakımı İçin İpuçları

Invisalign Şeffaf Plakların Bakımı İçin İpuçları

            Şeffaf plaklar birçok yönden klasik braketlere popüler bir alternatif olmaya başladı. Bu sistemleri tercih eden birçok insan arasında en büyük faydası çok az görülebilir olmaları ve istenildiği zaman çıkarılabilmeleri.

            Bu kadar kolay ve fark edilmeden dişleri düzeltme vaatlerine karşın eğer hastalar her tedavide olduğu gibi şeffaf plağın da kurallarına, doktorlarının önerilerine uymazlar ise sonu başarısızlıkla bitecek bir tedavi yöntemidir.

            Günümüzde MTM® ClearCorrect®, Invisalign®, Orthero® gibi bir çok clear aligner ( şeffaf plak ) sistemi hastalar tarafından kullanılmaktadır, bunların hepsinin plak materyali, tedavi sistemi farklılık gösterse de hepsinin tek amacı dişlerinizi düzeltmek ve ideal bir kapanış ve profil elde ermek, güzel bir diş estetiği sağlamaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu amaçlara ulaşmanın tek yolu doktorunuzun önerilerine göre plaklarınızı kullanmaktır, ama burada yine basitçe bazı temel kullanım kurallarını sıralamaya çalışacağız

. Onları temiz tutun; Plaklarınızı düzenli olarak temizlemek onların görünümünü koruduğu gibi aynı zamanda ağız kokusuna neden olabilecek plak ve bakterileri de giderir. Bunun için yumuşak bir diş fırçası ve normal bir diş macunu kullanabilirsiniz. Diş beyazlatıcı diş macunları biraz fazla aşındırıcı içerebildikleri için bu ama ç için çok tavsiye etmiyoruz. Sabah ve akşam günde iki kez fırçalamak yerli olacaktır. Fırçanın her here ulaşmasına dikkat edin. Bunların temizliğinde ağız gargaraları vs diğer ürünleri kullanmayın. Çok ılık su ( sıcak su asla değil) , yumuşak bir fırça ve normal diş macunu şeffaf plak temizliği için yeterli.

            Plaklarınızı doktorunuzun önerisine göre zaten belli süreler kullandıktan sonra yenileri ile değiştireceğiz için bu önerilere uyduktan sonra çok kirlenmeyecektir ama yine de plak değişimleri arasında çok kirlenirse özel temizleme tabletleri de kullanılabilir, bunlar eczanelerde satılabildiği gibi invasalign gibi bazı firmalar ilk tanışma kutusunda hastalara bunlardan vermektedirler ( cleaning crystals ).

.Yemek yerken onları çıkartın; Ufak atıştırmalıklarda bile üşenmeden bunları çıkarmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Plaklarınız çiğneme gücüne dayanacak şekilde üretilmemiştir, çiğneme basıncı plakların şekillerini değiştirerek daha az etkili ortodontik kuvvet uygulamalarına neden olabilir. Ayrıca renklenmelere neden olabilir.

. Yemek aralarında plaklarınızı soğuk su ile duralayın; Bir şeyler yemek için plaklarınızı çıkardığınızda tekrar takmadan plaklarınızı basitçe yıkamak çok faydalı olacaktır. Musluk altında basitçe bunları yıkamak plakların ve bakterilerin uzaklaştırılması için çok faydalı olacaktır.

.Plaklarınızı çıkardığınızda hep kutusunda saklayın; Bu sayede plaklarınızı hem kaybetme ihtimaliniz azalacak, hem de hijyen sağlamış olacaksınız. Plakların en sık kaybedilme nedeni yemek yerken çıkarıp bir peçeteye sarmaktır. O yüzden ne sebeple olursa olsun plağınızı çıkardığınız zaman kendi kutusuna koymayı alışkanlık haline getirin. Kayıp plakları bazen doktorunuz bir sonraki plağa geçerek bazen bir öncekini uzun süre kullandırarak belli oranlarda telefi edebilecektir ama bazen de yeni plak yapımı gerekebilecektir.

.Plaklarınızı ısıdan uzak tutun; Plaklar ısıya duyarlı bir malzemeden üretilmiştir, çok sıcak onların deforme olmasına neden olur. Örneğin yemek yemek için restoranda gittiğinizde arabanızın ön camında bırakmayın ya da temizlerken sıcak su kullanmayın. Kullanmadığınız zamanlar daima kutusunda ve serin bir yerde saklayın.

Sonuç olarak yukarıda yazdığım tavsiyeler genel şeyler olup siz öncelikli olarak kendi ortodonti doktorunuzun size önereceği kullanım tavsiyelerine uymalısınız.  

Invisalign şeffaf plaklarının fiyatları, size uygun bir seçenek olup olmadığı ya da her türlü sorunuzda bize çekinmeden ulaşabilirsiniz. Hep gülmeniz dileğiyle

 

Dr.Enver Akın Özkan Ortodonti Uzmanı

Olgunlar Caddesi 2/16 Kızılay Ankara

0 507 788 06 00 whatsapp

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin